Google
  Web alb-net.com   
[Alb-Net home] [AMCC] [KCC] [other mailing lists]

List: Info-Tech

[Info-tech] Kryeministri Meta kerkon shkarkimin e ministrave Prec Zogaj e Zef Preci

Ilir Zenku ilirz at briefcase.com
Tue Jan 11 10:34:13 EST 2000


A thua kjo ka lidhje me intervisten e ministrit Zef Preci?...


Tung,
Iliri


http://www.kohajone.com/arshive/2000/01/11/POLITIKE/pol08.htm

Kryeministri Meta kerkon shkarkimin e ministrave Prec Zogaj e Zef Preci

Dje ne mbremje ne mbledhjen e kryesise kreu i qeverise ben propozimin e 
bujshem . Meta ka zbuluar prova se ministrat kane favorizuar kompani te 
ndryshme, mes tyre edhe 2K

Pandi Gjata

Kryeministri Ilir Meta propozon shkarkimet e para ne qeveri. Dhe jo pak, por dy 
ministra, te cilet u priten me entuziazem ne fillim te formimit te qeverise ne 
netorin e shkuar. Vetem pas dy muajsh qeverisjeje kryeministri ka propozuar ne 
mbledhjen e djeshme te kryesise se PS-se, shkarkimin e Ministrit te Ekonomise 
dhe Privatizimit, Zef Preci dhe Ministrit te Shtetit, Prec Zogaj, pasi sipas 
tij kane shperdoruar detyren duke u ndikuar ne dhenien e licencave disa firmave 
qe nuk e meritojne dhe i kane shkaktuar dem atyre firmave qe e meritojne 
marrjen e licences. Mes firmave te favorizuara nga ministrat Zogaj e Preci ne 
dhenie licencash dhe krijim favoresh, burimi permend edhe firmen "2K". 
Lajmin qe cdo kujt sot do i duket i bujshem e kane treguar dje ne mbremje vone 
burime shume te sigurta te gazetes "KJ" ne kryesine e PS-se, pasi per here te 
pare, pas nje mbledhje kryesie nuk u prononcua as kryetari Fatos Nano dhe 
asnjeri nga sekretaret, apo anetaret qe dilnin shume te qeshur nga mbledhja. 
Burimi i tha gazetes se kryeministri Meta ka paraqitur informacion te 
dokumentuar per veprimtarine jo te ligjshme te dy ministrave dhe per kete eshte 
i bindur e do te shkoje deri ne shkarkimin e tyre nga detyrat qe ia ka 
propozuar dy muaj me pare. 
Sot Meta do te therrase ne zyren e tij ne Kryeministri presidentin e Aleances 
Demokratike, Neritan Ceka, per ta njohur me veprimtarine e ketyre dy muajve qe 
ka pasur Zogaj si Minister Shteti. Burimi tregoi se menjehere Meta do i 
paraqese Presidentit te Republikes Rexhep Meidani propozimin per te shkarkuar 
te dy ministrat. 
Kryesia e PS-se ka qene ne nje ze dje kur Meta ka shtruar te parin problem te 
madh ne qeverine e tij. Kryeministri, sipas burimit shume te sigurt te "KJ", ka 
servirur informacion te dokumentuar per dy ministrat ne fjale. I eshte dashur 
vetem dy muaj pune Metes qe te kuptonte kush jane dy njerezit per te cilet ne 
fillim te krijimit te qeverise ishte shume entuziaste. 
Gjithcka ka qene shume e rezervuar mbremjen e djeshme nga anetaret e kryesise 
socialiste. Kryeministri Meta ka dale i pari nga mbledhja e kryesise se PS-se. 
Nano ka falenderuar gazetaret qe e priten per disa ore me radhe dhe ka marre ne 
zyre Sekretarin Organizativ, Petro Koci dhe ate per Marredheniet me Publikun, 
Luan Rama. Anetaret e kryesise dhe njerezit e afer me Nanon kane shmangur 
takimet me gazetaret. Largimi i Zogajt nga kabineti qeveritar, rrezikon edhe 
daljen e PAD-se nga koalicioni. Zogaj vinte ne qeverine Meta nga Presidenca, ku 
per nje kohe te gjate ka qene Keshilltar Politik i kreut te shtetit. Ndersa 
Preci vinte ne qeveri nga shoqeria civile ku kishte drejtuar Fondacionit per 
Kerkime Ekonomike. 
______________________________________________________________________
Get Visto.com!  Private groups, event calendars, email, and much more.  
Visto.com. Life on the Dot.
Check it out @ http://www.visto.com/info


More information about the Info-Tech mailing list